Blog

En Etkili Google AdSense Reklam Yerleşimi Nasıl Yapılır?

Herkes blogunu açtıktan ve belli bir aşamaya getirdikten sonra içeriğini paraya çevirmek istiyor. Günümüz dünyasında fırsatlar şehri haline gelen internetten bunu beklemek oldukça doğal fakat bu şehrin herkesin beklentilerini karşılayabildiğini söylemeyeceğiz.  

Birçok kişi blogunu güç bela Google AdSense’a kabul ettirebilmeyi başarıyor ardından ise ziyaretçileriyle bir türlü gelir elde edememekten dolayı yakınıyor. O halde bir şeyleri yanlış yapıyoruz demektir. Şimdi, neleri yanlış yapıyoruz ve Google AdSense gelirini artırmak için neleri bilmemiz gerekiyor maddeler halinde bir bakalım.

Google AdSense’ten az kazanıyor olmanızın nedeni;

1- İçerik

İçerik AdSense’in size az kazandırmasında veya çok kazandırmasındaki en önemli kriterlerin başında yer alır. Blogunuzun alanında büyük bir rekabet varsa reklam verenler reklam için çok daha fazla bütçe ayıracak ve bu ayrılan bütçe de size yansıyacaktır. 

Daha düşük sektörlerde ise haliyle çok daha düşük tık başı ücretler alınacaktır. Genel blogların, hitlerinin ve tıklarının yüksek olmasına rağmen düşük gelir elde etmelerinin en büyük nedeni budur.

2- Reklam Yerleşimi

Doğru bir reklam yerleşimi ile doğru içeriği aynı anda tutturan blogcular çok düşük ziyaretçi kitlesine sahip bloglardan bile günde 5 TL ve üzeri rakamlar elde edebiliyor. Reklam yerleşimini doğru yapabilmek demek gelirinizin büyük oranda artması demektir. Yanlış bir reklam yerleşimi de aynı şekilde gelirlerinizin düşmesi anlamına gelir.

3-Kullanıcı Alışkanlıkları

Ülkemizin özellikle internete öcü gibi yaklaştığı dönemlerde birçok rahatsız edici reklam kullanıcılara sunuldu. Bu, kullanıcılar arasında “Reklam değil, virüs. Sakın tıklama!” algısının oluşmasına neden oldu. Yani, birçok kullanıcı reklam yerleşiminiz ne kadar iyi olursa olsun ve içeriğiniz ne kadar iyi alanlarda olursa olsun virüs korkusu nedeniyle reklama tıklamıyor.

4- Reklam Engelleyen Uygulamalar

Özellikle reklam engelleyen uygulamalar artık AdSense’in en büyük sorunu. Bu yazılımı kullanan kişiler sayfalar içerisindeki reklamları görmüyor. O reklamlar gizlendiği için siz ne kadar etkileyici ve çekici reklam yerleşimi yaparsanız yapın maalesef istediğiniz miktarı kazanamıyorsunuz.

İyi Bir AdSense Reklam Yerleşimi Nasıl Yapılır?

İyi bir AdSense reklam yerleşimi yapabilmek için birçok şeyi göz önünde bulundurmak gerekir. En önemlisi de klişelerden uzak durmaya çalışın. Her web sitesi için reklam yerleşimi çalışması farklı bir şekilde gerçekleştirilebilir. 

Sizin temanız ve renk şemanız sizin içeriğinize daha uyumlu bir reklam yerleşimini sağlamanıza yardımcı olur siz daha çok kazanırsınız. 728X reklam birimiyle herkes kazanacak diye bir şey yok. Önemli olan sizin için en iyi reklam yerleşimini keşfetmeniz. Bunu da biz değil siz yapacaksınız. Biz sadece AdSense hakkında ufak yerleşim ipuçları vereceğiz.

  • Yalnızca görsel veya yalnızca metin reklamlar kullanmayın. Kullanıcıların dikkatini çekebilmek için ikisini birden kullanın.
  • Aldığınız gibi reklam kodlarını hemen kullanmayın, sizin renk şemanıza uygun bir şekle sokun.
  • Blogunuzun içerisinde reklamlarınızı olabildiğince içerik alanlarına yakın yerlere koyun. Çünkü ziyaretçiler sizin sayfanıza bunun için girecektir.
  • Ziyaretçileriniz bir yazıyı okuyacaksa mutlaka başına ve sonuna bakacaktır, reklam yerleşiminde bunu göz önünde bulundurun.
  • Sidebar’ı es geçmeyin ve buraya da fazla abartıya kaçmayacak bir reklam yerleştirin.

Doğru Reklam Yerleşimini Nasıl Anlayabilirim?

Doğru bir reklam yerleşimi yaptığınızda eski kazancınıza göre en azından yüzde otuz ile yüzde kırk arasında bir artış görmeniz gerekir. Ayrıca bir gün çok diğer gün az kazandırıyor olması doğru reklam yerleşimini bulduğunuz anlamına gelmez. 

Aceleniz yok, yaptığınız reklam yerleşimini en azından üç günlük süre boyunca takip edin. Eğer bu süre boyunca reklam gelirlerinizde doğru artışı gözlemliyorsanız o zaman doğru reklam yerleşimini de bulmuşsunuz demektir.

Google AdSense reklam yerleşimiyle ilgili ipuçlarını sizin için yazdık. Dijital dünyaya dair daha çok bilgi için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek