Blog

Facebook Reklam Maliyeti Düşürme İçin 3 Adım

Facebook reklam maliyeti düşürme çoğu markanın önemli gündemlerinden biri. Dijital pazarlama bütçelerinde Facebook reklamlarının payını önemli bir yer kaplıyor. Bu nedenle satın alma yaparken izlenen yol ve uygulanan yöntemler başınıza dert açabilir. Birim maliyetleri düşürmek için takip edeceğiniz adımları sizin için bir araya getirdik.

Açık artırmayı bilmeyeniniz yoktur. İşte bu yöntem Facebook reklamları için de geçerli. Görselinden bütçesine kadar hazırlayıp reklamlar öncelikle Facebook algoritmasının açık artırma filtresinden geçiyor. 

Eğer geçmiyor olsaydı yayınlanan her reklam Facebook haber akışımızı işgal etmiş olurdu. Facebook içerisinde ve internette harcanan zamana göre insanların gördüğü reklamlar da değişmektedir. Herkesin gördüğü marka ve reklam sayısı birbirinden farklı.

  • Adım: Facebook Pikseli

Facebook reklam maliyeti düşürmek için öncelikle web sitenize Facebook pikseli yüklemelisiniz. Facebook pikseli küçük bir javascript kodudur ve sitenizde farklı sayfaları ziyaret edenleri izlemenizi sağlar.

Bu doğru bir şekilde yapıldığında, sitenizi ziyaret edenleri yeniden pazarlama için hedefleyebilecek ve dönüşüm sağlayıp sağlayamadıklarını tanımlayabileceksiniz. 

Bunlar reklamınızın en iyi sonuçları verip vermediğini gördüğünüzde yeniden strateji oluşturmak için kullanabileceğiniz harika yollardır.

  • Adım: Reklam Türü Belirleme

İş alanınıza ve Facebook pazarlama amacınıza göre seçebileceğiniz birçok farklı kampanya hedefi var.

İçerik pazarlamasında en sık kullanılan hedef ziyaretçilerinizi blog veya özellikle ziyaretçileri müşterilere dönüştürmesi için tasarlanmış kampanya varış sayfasına yönlendirmektir. Ama diğer hedeflerden birini seçmenin de iyi nedenleri olabilir.

Örneğin, potansiyel müşteri reklamları, eğer satış takımınızın takip edebilecekleri potansiyel müşteriler istiyorsanız bu oldukça yararlıdır. Potansiyel müşteri reklamları, hızlı ve iletişim bilgilerini yazmayı gerektirmediği için mobil kullanıcıları hedeflemek için idealdir.

Bu makalenin geri kalanında içerik pazarlamasının en yaygın formatı olan web sitenize ziyaretçi yönlendirmenin üzerine odaklanarak Facebook reklam maliyeti düşürme tavsiyelerimize devam edeceğiz. 

  • Adım: Varış Sayfanızı Hazırlama

Web sitenize ziyaretçileri göndermeden önce, varış sayfanızı hazırlamalısınız. Zaman zaman Facebook’ta reklamverenin anasayfasına yönlendiren kampanyalar görüyoruz. Bu , ziyaretçi web sitesini blog, kampanya veya teklif için aramayı bırakacağı için tamamıyla pazarlama bütçesi kaybı! 

Ziyaretçilerinizi direkt olarak pazarladığınız blog makalesi veya dönüşüm hedefinizi gerçekleştirmesi için özel tasarladığınız varış sayfasına göndermelisiniz.

Eğer tanıttığınız bir blog makalesi ise, blog makalenizde eyleme çağrılar olduğundan emin olmalısınız. Bu, ziyaretçilerinizi müşterilere veya potansiyel müşterilere çevirecek olan fonksiyondur. Bu bir müşteri yaratma formu, hizmet ve ürünlerinizi satın alma seçenekleri veya ziyaretçilerinizin almasını istediğiniz diğer aksiyonlar olabilir.

Eğer hedefiniz müşteri yaratmaksa, “avlama teknikleri”ni kullanmayı göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Avlama Teknikleri, ziyaretçinin iletişim detayları karşılığında ücretsiz verdiğiniz değerli ve ilginç şeylerdir. Bunu yapmanın en iyi yolu sadece bu amaca hizmet etmek için tasarlanmış bir varış sayfası yapmaktır.

Facebook reklam maliyeti düşürmenin 3 adımını sizler için yazdık. Dijital dünyaya dair merak ettiğiniz her şey için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek