Blog

LinkedIn Network Geliştirme Tavsiyeleri

Network geliştirme her insan için çok önemli. Çünkü iş dünyasının en değerli sermayelerinden biri şüphesiz network. Çevre oluşturmak en az işteki başarı kadar önemli bir iştir. 

Neden mi? Doğru kişilerle hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Fayda eğrisi yüksek bilgi, fikir tedarik edebilirsiniz. Mevcut hakimiyetinizi artırabilir, alanınızda yeni iş fırsatları üretebilirsiniz.

Network Nedir, Nasıl Kurulur?

İş dünyası dediğimize bakmayın. Her insan büyümeye başladığı anda networking içerisine dahil olur. İlk başlardan akrabalardan oluşan çekirdek bir ağın içinde buluruz kendimizi. Arkadaşlar edinme, okula başlama ve üniversite derken ağımız (networking) genişlemeye ve şekillenmeye başlar. Albert – László Barabási adlı yazarın Bağlantılar kitabında ifade ettiği gibi.

“Bağlantılar bizi şebekeler bilimiyle tanıştırmayı amaçlıyor. Bu gerçekten önemli, çünkü önümüzdeki çağda dünya görüşümüzü biçimlendirecek temel sorulara şebekeler yön verecek.”

LinkedIn’de Network Nasıl Geliştirilir?

Network geliştirme için LinkedIn en doğru mecralardan biri. Öncelikle bilinmesi gereken LinkedIn insanların popüler olmak için yarıştığı, beğeni toplama amacı güttüğü bir sosyal ağ değildir. İş arayanların ve işverenlerin işini kolaylaştırmaya yarayacak bir profesyonel bir sosyal ağdır. Birbirine yakın meslek gruplarının hızlı ve aktif bir şekilde iletişim kurmalarını sağlar.

İletişimin olduğu yerde bilgi paylaşımının olmaması ne mümkün. Hem de bir sosyal ağda. Mesleki düzeyde diğer ağlarda ulaşamadığınız farklı ve zengin bilgi paylaşımlarına LinkedIn ile ulaşabilirsiniz. Platformun ve üyelerin en temel amacı +değer sağlayacak referansları bulmak için güçlü bağlantılar kurmaktır.

Twitter profiliniz sizi karakterize edebilir. Ama LinkedIn profili kurumsal kimliğinizi ortaya koyar. LinkedIn bağlantıları az rakamlarla gösterilse de ulaşılan bağlantı sayısı hayli fazladır.

Küçük bir çevre ile büyük bir ağa ulaşabilirsiniz. Bu çevreyi Twitter ile bağlayıp etkileşimi artırabilirsiniz. Mesleki yanınız profilinizle doğru orantılıdır. Ağınızda açık olmanız, düşüncelerinizi paylaşmanız profilinize değer katar. Sektörünüzün dışına çıkmamanız kendi alanınıza verdiğiniz değeri gösterir ve network geliştirme yolunda sizi faydalı bağlantılara ulaştırır.

LinkedIn’de Network Geliştirmek İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Şirket yöneticileri, girişimcilerden bir sürü teklif alabiliyor. Peki, bunlara direkt kendileri mi bakıyor? Süzgeçten geçip kendilerine gelmelerini sağlıyorlar. LinkedIn bir filtre gibi referans sistem ile çalışır.

  • Ağınıza ilgi dışında profilleri bağlamayın: 250 kişilik bir ağda sadece dörtte biri sizi alakadar ediyorsa zaman kaybı sizi sabırla bekliyordur. Profilinizde ilgi alanlarınıza yakın, bilgi ve tecrübe yönünden faydalı bağlantıları barındırın.
  • Toplam bağlantı sayısını azami bir rakamda tutun: Kapasitenizi ölçerek bu rakama ulaşabilirsiniz. İlişkileriniz bu sayede daha iyi gelişebilir.

İletişimin böylece daha kaliteli kurulacağına ve başarılı sonuçlar alınacağına inanılıyor. Haksız olduklarını da söyleyemeyiz. Linkedin Kurucusu Reid Hoffman projenin bu yönüyle gayet iyi tepkiler aldı. Sonuçta ilk amaç, sürekli bir paylaşım yapmak, sadece network değil. Ağımızın gelişmiş bir yapıya sahip olması en önemlisi.

LinkedIn’de network geliştirme ile ilgili tavsiyeleri sizler için yazdık. Dijital alanlardaki varlığınıza yeni nitelikler kazandırmak için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek