Blog

Online Alışverişte Artırılmış Gerçeklik Kullanan Markalar

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiyle birlikte alışkanlıklarımız tamamıyla değişti. Mağaza atmosferinde bulunanamaktan kaynaklı tüketicilerin çoğu online alışverişe yöneldi. 

Online alışveriş, kıyafetin görüntüsünün aslında daha farklı olması, mobilyaların ortama uyup uymaması gibi endişeleri de beraberinde getirdi. 

Bazı markalar tüketici memnuniyetlerini artırmak için alışverişe devrim niteliğinde yeni bir soluk getirip online alışverişte artırılmış gerçekliklikle satış yapmaya başladı. Bu yazımızda sizler için bu teknolojiyi ürünlerinde kullanmaya başlayan markalar listeledik. 

IKEA 

İsveç kuruluşu olan İkea tüketicilerine ergonomik ve minimal tasarımlı montaja hazır ev eşyaları satan dünyanın en büyük mobilya perakendecisi. İkea müşterilerine 2017 yılından beri İkea Place uygulamasıyla hizmet veriyor.

Müşteriler elektronik cihazlarına indirdikleri bu uygulamayla sanal olarak mobilyaları evlerinde deneyimleyebiliyorlar. Bu sayede mobilyaların duruşları, ev ortamına uygunluğu gözlemlenebiliyor ve kullanıcılar fikir sahibi oluyorlar. 

Uygulama kamera aracılığıyla ortamı tarıyor ve seçtiğiniz mobilyayı dilediğiniz herhangi bir yere yerleştirip mekana sığıp sığmadığını, renklerin ve tarzın uyumunu görebiliyorsunuz. 

Marshall Boya

Marshall boya Türkiye’de en çok tercih edilen boya markasıdır. Renk yelpazesinin geniş olması ve pek çok yapıda boya sunmasından dolayı müşteriler özel isteklerine göre Marsahall boyalarını kullanmayı tercih ediyor. 

Marshall, Gör&Boya uygulamasını tasarlayarak evini boyamak isteyenlerin fikir sahibi olmasına yardımcı oluyor. Bu uygulamada en yeni online alışverişte artırılmış gerçeklik ve video görselleştirme teknolojisi kullanılıyor. Bu sayede müşteriler evlerindeki bir duvarı canlı olarak istedikleri renklerde boyuyor ve tecrübe ediyor. 

En uygun rengi seçmek ve kötü deneyim yaşamamak için gerçekten de çok kullanışlı bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Aynı zamanda görselleri kaydedip paylaşabiliyorsunuz da. 

L’Oréal Paris

Kadınların en sevdiği kozmetik markalarından biri olan L’Oréal Paris, 2014 yılından beri Makeup Genius uygulamasıyla kullanıcılarına kişiselleştirilmiş sanal makyaj tecrübesi sunuyor. 

Makeup Genius sayesinde kullanıcılar makyaj malzemelerinin kendi ciltlerinde nasıl durduğunu görüntüleyebiliyorlar. Bu sayede müşterilere alışveriş konusunda uygulama fikir sunuyor. Mağazalarda tester ürünlerin kaldırılmış olmasından dolayı cilt tonunuza en uygun ürünü bu uygulamayla bulabilirsiniz. 

Nike

Online alışverişte artırılmış gerçeklik kullanan bir diğer marka Nike. Nike uygulamasını sanal ortamda ayakkabı deneyimi yaşatmak için yeniledi. Bu yenilikle kullanıcılar ayakkabı almadan önce mağaza ortamına gitmeden kamera sayesinde  deneyebiliyor ve ayaktaki duşunu görebiliyorlar. 

Nike Fit uygulaması ayak ölçünüze göre en sevdiğiniz modelleri sanal olarak deneme fırsatı sunuyor. Spor giyim sektöründeki diğer markalar da bu teknolojiyi kullansa da Nike bu yeniliğe ilk geçen markalardan biri.

Bu yazımızda sizler için teknolojinin alışveriş sektörüne yanısması sonucu olan online alışverişte artırılmış gerçeklik kullanan markaları listeledik. Bunun gibi dijital yenilikler hakkında daha fazla yazı için blog sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek