Blog

Blog Tasarımında Teknik Bilgiler ve Püf Noktalar

Blog tasarımı kullanıcıyı karşılayan önemli bir unsur. Eskilerin deyimiyle; ” İnsanlar giyimleriyle karşılanır, fikirleriyle uğurlanır.” Blog yazarları kendi konularında paylaştıkları yazıları esnek bir temanın içerisine ulaşılabilir bir hiyerarşiyle eklemelidir. Ziyaretçilerin blogdan etkilenmesini sağlayacak olan tema, blogda kalmasını sağlayacak olan yazılarımızdır.

Blog Tasarımında Tema

Esnek bir tema ufak yeniliklere açık, içerikler arasında rahatça gezilebilen, ilk izlenimi etkileyici olandır. Ziyaretçiler siteyi keşfettiklerinde dikkatlerini çeken ilk unsur temadır. Tema gözlere hitap edeceğinden yoğun bir renk karmaşasına sahip olmamalıdır. 

Sitenin yapısını net olarak ortaya koyan ve imajınızı en etkili biçimde sunan bir tema ziyaretçilerinizin takipçiye dönüşmesini sağlar.

Blog tasarımı marka değerimizin ve konseptimizin parçasıdır. Biraz CSS ve HTML bilgisi olan herkes internette yer alan temaları kendine göre şekillendirebilir. Bu iş keyifli olduğu kadar zamanınızı da alır. Teknik anlamda altyapınız yoksa ister imajınızı korumak üzere kafanızdaki temayı yaptırırsınız ister bloglara özel sunulan ücretsiz tema seçeneklerinden yararlanırsınız.

Blog Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Blog tasarımı reklam alanlarından olabildiğince arındırılmalıdır. Takipçilerinizin ve ziyaretçilerinizin gözüne fazla batmak istemezsiniz. Blogu ziyaret edenlerle empati kurmalı ve site açılma hızının yeterli düzeyde olduğundan emin olmalıyız. Yavaş yüklenen bir blog hemen çıkışlara yol açabilir. 

Bu durum sitede kalma süresini aşağılara çekeceği gibi ziyaretçi kaybetmenize de neden olur. Host firmalarından beklediğimiz hız kalitesi blogumuzun sahip olduğu tasarımda makul düzeyde olmalıdır. 

Tasarımınızı bitirdikten sonra bütün tarayıcılarda ve farklı teknoloji cihazlarında denemelisiniz. 

Tabletler, akıllı telefonlar, ekran genişliği farklı olan bilgisayarlarla tasarımınız uyumlu olmalıdır. En çok kullanılan tarayıcılarda tasarım sorun çıkarmadan siteyi açabilmelidir. Püf noktalardan sonra bir blog temasının iskeletini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Blog Tasarımı Hakkında Genel Kavramlar

Blog tasarımı yaparken sizlere yardımcı olabilecek bazı kavramları aşağıda sıraladık:

  • Header (Başlık): Logonun yer aldığı Header tasarımın en üst kısmında bulunan alandır. Header blog tasarımlarında genel olarak logo ile reklam alanından oluşur. Bazı bloglarda reklam alanının yerini arama kutusu, etiketler, üyelik formları, sosyal ağ hesapları yer alabilmektedir.

 

  • Index (Anasayfa, İçerik Sayfası): Paylaşımlarımızın olduğu alana Index adı verilir. Bloglarda istisnaları saymazsak son yazılar Index olarak anasayfada çıkar. Aynı zamanda kayıtlarımızın yer aldığı sayfalarda ayrı birer Index olarak tanımlanır. Paylaşımların yer aldığı Index içerisine yazının tamamı, ilgili görsel, yazı detayları (yazar, tarih, okunma ve yorum sayısı, paylaş butonları) v.b. ögeler tasarımcı tarafından yerleştirilir.

 

  • Sidebar (Yan Menü): Blog tasarımında yan taraflarında olan kısımlara denir. Tasarımlar yan menülere göre iki ya da üç sütunlu olabilirler. Facebook gibi üç sütunlu, Youtube gibi iki sütunlu tasarımlar mevcuttur. Yan menülere sosyal medya hesapları, popüler yazılar, son yorumlar, kategoriler, tavsiye bağlantılar (blogroll) ile zenginleştirilebilir.

 

  • Footer (Alt Alan): Her tasarımda olduğu gibi bloglarda da en altta bulunan Footer teknik bilgilerle doludur. Sinema bittiğinde arkasından çıkan detaylar gibi görebiliriz. Blogun hukuki koşulları, telif hakları, webmaster ve tasarımcının adı, iletişim, hakkımızda bilgileri alır.

Yukarıda özetlemeye çalıştığımız gibi blog tasarımına dair dikkat edilmesi gereken çokça unsur var. O yüzden tasarımınıza geçmeden önce sıkı bir araştırma yapmanızı öneririz. Hem teknik bilgiler hem de tasarımınızı okuyucu için daha etkileyici hale getirecek püf noktalar üzerine araştırma yapmak ve düşünmek blogunuzun daha fazla kullanıcıya ulaşmasına hizmet edecektir. 

Blog tasarımına ilişkin teknik bilgiler ve püf noktaları sizler için derledik. Daha fazla bilgi için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz. Okuyucunuz bol olsun.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek