Blog

Organik Büyüme ve İnorganik Büyüme Nedir?

Organik büyüme ve inorganik büyüme sıkça araştırılan bir konu. Her şirketin ve işletmenin kendine özel bir büyüme stratejisi vardır. Bu stratejiye göre planlar yapılır ve adımlar atılır. Aynı şey şirketin sosyal medyaları için de geçerlidir. 

Şirketler sosyal medyada daha aktif olmak, daha fazla marka bilinirliğine sahip olmak ve satış yapmak için sosyal medya büyüme stratejileri yapıyorlar. Genelde bu stratejileri markaların çalıştığı ajanslar yürütür. Büyüme organik ve inorganik büyüme olarak ikiye ayrılıyor. 

Her ikisinin de kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Şirketler kendi stratejilerine göre organik büyüme ve inorganik büyüme arasında bir tercih yapabilir. 

Bu yazımızda organik ve inorganik büyümeyi araştırıp sizler için derledik. 

  • Organik Büyüme

Organik büyüme bir şirketin herhangi bir satın alım yapmadan büyümesidir. Tüm büyüme şirketin kendi olanakları kullanılarak yapılır. Organik büyümenin bir diğer adı “Kaliteli Büyüme”dir. 

Bu teknikte herhangi bir yere bütçe alınarak reklam yapılmaz. Her şey markanın, şirketin içerik üretmesi ve takipçilerle etkileşim halinde kalmasıyla gerçekleşir. Yani ekstra maliyet oluşturulmaz. 

  • Organik Büyümenin Avantajları 

Organik olarak kazanılan takipçiler her zaman daha kalıcıdır. Ürünler ya da hizmet kullanıcıların yararına olacak şekilde şirketin kendi imkânlarıyla tanıtılır. Bu yüzden de reklam ve tanıtım gibi maliyetli işler yapılmak zorunda kalınmaz.

Doğru ve kaliteli içerikler yavaş da olsa kalıcı takipçiler kazandırır. Bu yüzden de marka içerik stratejisi oluşturulmalı. Bu stratejilerde SEO odaklı içerikler de olmalı. Bu sayede

arama motorlarında daha çok aranma elde edilir. Bu da daha fazla müşteri demektir. Ürün kalitesine göre de bu büyüme devam edebilir. 

Organik yöntemle tamamen hedeflediğiniz kişilere ulaşabilirsiniz. Bu yüzden size göre daha doğru takipçiler elde etmiş olursunuz. 

  • Organik Büyümenin Dezavantajları 

Organik büyümenin en büyük dezavantajı büyümenin yavaş bir şekilde gerçekleşiyor olması. Bu yüzden de hedeflediğiniz kişilere ulaşmanız inorganik büyümeye göre çok daha geç olabilir.

Büyüme yavaş gerçekleştiği için de rekabet piyasasına giriş yapamayabilirsiniz. Bu yüzden de fırsatları kaçırabilirsiniz. 

  • İnorganik Büyüme 

Bazı markalar kısa sürede çokça takipçi ve tıklanma kazanmak ister. Bu yüzden de inorganik büyüme yöntemlerini seçebiliyorlar. İnorganik büyümede organik olarak büyümenin yanı sıra satın alım işlemleri gerçekleşir. 

  • İnorganik Büyümenin Avantajları

İnorganik büyümeyle kısa bir sürede birçok takipçi kazanabilirsiniz. Bu sayede de rekabet ortamına daha kısa sürede yetişirsiniz. 

Sürekli olarak reklam verme, takipçi satın alma gibi büyümeler inorganik büyümelerdir. 

  • İnorganik Büyüme Dezavantajları

İnorganik büyümeyle gerçekleşen gelişmeler istikrarlı olmayabilir ve kısa sürede yükselmenin olduğu gibi kısa sürede düşüşler de yaşanabilir. Organik yöntemdeki gibi gerçek hedef kitleden sapmalar da olabilir. Bu yüzden çok iyi araştırma yapılmalı. 
Sizin için organik büyüme ve inorganik büyüme nedir hakkındakındaki yazımızın sonuna geldik.  Daha fazla içerik için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek