Blog

E-Kitap Okumanın Faydaları ve Zararları

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte basılı kitapların yerini elektronik kitaplar diğer adıyla e-kitaplar almaya başladı. Son dönemlerde oldukça popüler olan e-kitaplar sayesinde gözünüzü istediğiniz her an kitap okuyarak şenlendirebiliyorsunuz.

Bu yazımızda elektronik kitap okumanın faydalarından ve zararlarından bahsedeceğiz. Elektronik kitapların birçok faydası ve zararı olduğunu söyleyebiliriz. Tartışmasız en iyi yanlarından birisi de kitap okuma oranını oldukça artırmış olması. 

E-kitapların yayılmasıyla birlikte birçok yazar ve şair eserlerini büyük kitlelere ulaştırıp kariyerlerini bambaşka bir boyuta taşıyabildi. Artık yazar ve şairler kitap siteleri üzerinden kitaplarının tanıtımını yapıyor, kitapları tanınır olduktan sonra ise uygun gördükleri yayınevleriyle anlaşıp aynı zamanda eserlerinden gelir elde edebiliyorlar.

Artık cep telefonundan ve internet istediğiniz her kitaba ulaşabilir, bambaşka dünyalarda yaşayabilirsiniz. Kitaplar kolay edinilmeli ki dünya daha nahif bir yer olsun. 

E-Kitap Okumanın 5 Faydası

Elektronik kitapların sayısız faydası bulunuyor. E-kitap faydalarından birisi de okurken kitabın en heyecanlı yerinde diğer okuyucuların yaptıkları yorumları görebilip aynı zamanda sizin de yorum yapabilmenizdir. Bu sayede okuduğunuz kitabın diğer okuyucularının hislerini görebilir, heyecanlarına ortak olabilirsiniz.

Elektronik kitaplar sayesinde birçok insan okuma alışkanlığı edindi. Okumanın önemini fark eden okuyucuların elektronik kitaplara yönelmesiyle birlikte kitap okuma oranında büyük bir artış yaşandı. Birazdan okuyacağınız maddelerden sonra e-kitapları daha çok seveceksiniz!

1. Fiyatları uygundur: Evin bir odasını kütüphane yapmak kitap okumayı seven her insanın hayalidir. Ne yazık ki her geçen gün basılı kitap fiyatları artmakta ve bırakın kütüphane kurmayı, kitap okumak bile lüks hale gelmiş durumda. E-kitaplar bütçe sıkıntısı olan kimseler için kurtarıcı rolünde desek abartmış olmayız. 

E-kitap okuyucularının en sevdiği şeylerden birisi de kitaplara daha uygun ya da ücretsiz ulaşabilmeleridir. E-kitap okuyucunuzdan keyifle kitap okuyabilirsiniz. Eğer okuyucunuz yoksa hemen gidip kitap okuyucu satın alın!

2. Karanlıkta kitap okuyabilirsiniz: Elektronik kitapları okurken basılı kitaplardaki gibi ışık sıkıntısı çekmezsiniz tam tersine ışığın ayarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Bu sayede kitap okumanız kolaylaşır.

Ayrıyeten elektronik kitap okurken yazı tipini, boyutunu, sayfa rengini istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Okuduğunuz kitabın biçiminin size uygun olması kitaba daha kolay uyum sağlamanıza, okuma hızınızın artmasına neden olacaktır.

3. Kolayca ulaşabilirsiniz: Uzun zamandır okumak istediğiniz bir serinin ilk kitabını satın aldınız. İlk kitabını beğenirseniz diğer kitaplarını da almayı düşünüyorsunuz. Kitabı okumaya başladınız ve o kadar çok beğendiniz ki okumaya başladığınız gece hemen bitirdiniz.

Ancak serinin ikinci kitabı elinizde yok ve birinci kitap çok heyecanlı bir yerde bitti! Ne yapacaksınız? İstediğiniz kitaplara ulaşabilmek için artık internetten sipariş vermenize, kütüphaneye ya da kitapçıya gitmenize gerek yok.

İstediğiniz kitaba dijitalden ulaşmak artık çok basit. Satın alın, indirin ve cihazınıza yükleyin ya da kitap sitesinden istediğiniz kitabı okumaya başlayabilirsiniz. Keyifli okumalarr.

4. Çevre dostudur: 1 ton kağıt için 17 ağaç, bir kitap için ise yaklaşık 0,0051 ağaç kesiliyor. Ağaçlar sadece karbondioksiti emip, oksijen üretmiyor, aynı zamanda bizi cildimiz için çok zararlı olan ultraviyole ışınlarından koruyup havanın, toprağın verimliliğini artırıyorlar. 

Ağaçların birçok faydası olmasına rağmen ne yazık ki her geçen gün ormanlar yok oluyor. E-kitaplara yönelmek ağaçların kesilmesinin önüne geçmek demek. 

5. Taşıması kolaydır: Yoğun, koşuşturmalı bir hayatınız varsa ve Anna Karenina gibi kalın kitapları okumayı seviyorsanız e-kitapları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde yaşayan insanlar için e-kitapların çok faydalı olduğunu söyleyebiliriz. E-kitaplar sayesinde istediğiniz her yerde kolaylıkla kitap okuyabilirsiniz.

E-Kitap Okumanın 5 Zararı

E-kitap okumanın faydaları olduğu gibi elbette zararları da bulunuyor. E-kitap zararlarına rağmen e-kitap okumayı tercih eden insan sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. 

1. Basılı kitapların verdiği hissiyatı vermez: Kitapların sayfalarını çevirmek, o sayfaların kokusunu almak bambaşka bir histir. Elektronik kitaplarda ne yazık ki bu hisse ulaşamaz, kitaplara dokunamazsınız. 

E-kitapların dokunulabilir olmaması demek, kitaplığınızdaki rafların boş kalması da demektir… Kitapsever insanlar genellikle okudukları kitapların kitaplıklarında bulunmasını ister. Birçok kitapsever için bu durum büyük bir dezavantajdır.

2. Uzun süre e-kitap okumak göze zarar verir: E-kitaplar basılı kitaplara kıyasla göze daha çok zarar veriyor. Işığın direkt göze gelmesi uzun vadede gözün bozulmasına neden oluyor. 

Akşam saatlerinde maruz kaldığınız mavi ışık, melatonin üretimini engelleyip uyku kalitenizi düşürüyor. Uykunuzun kalitesiz olması birçok hastalığın yolda olması demek.

3. E-kitapları imzalatamazsınız: Diyelim ki sevdiğiniz bir yazarın imza günü var ve imza gününe gitmek yazarla tanışıp sohbet etmek istiyorsunuz. Yazarın basılı kitabına sahip olmadığınız için sevdiğiniz kitabı imzalatma şansını kaçıracaksınız..

Hemen üzülmeyin. Bazı yazarlar kitapları olmayan okurlarının da imza günlerine gelmesini istiyor. Hatta okurlarının kollarını imzalayan yazarlar bile mevcut!

4. E-kitapları satamazsınız: Basılı kitaplarınızı rahatlıkla hem internetten hem de sahaflara giderek satabilecekken elektronik kitaplarınızı ne yazık ki satamazsınız. Kitaplara maddi bir şekilde sahip olmamanız da e-kitapların dezavantajları arasında yer alıyor. 

5. Şarjınız bitince okuyamazsınız: Basılı kitapların en güzel yanlarından biri de yanınızda olduğu sürece istediğiniz zaman okuyabilmenizdir. Ne yazık ki aynı şeyi elektronik kitaplar için söyleyemeyiz. Şarjınız bittiğinde kitabınıza ulaşamazsınız.. 

Saatlerce aralıksız kitap okuyan birisiyseniz şarjınızın bitmesi kitap okuma hevesinizi oldukça kıracaktır. Elbette şarjınızın bitmemesi için alacağınız önlemler de mevcut. Powerbank ve uzatma kablosu bu önlemler arasında yer alıyor.

Bu yazımızda e-kitabın faydalarından ve aynı zamanda zararlarından bahsettik. E-kitabı seven insanlar olduğu gibi hiç sevmeyen insanlar da var. Ama biz bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 

Daha fazla benzer içerik için bloğumuzdaki diğer yazılara bakabilir ve paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek