Blog

Doğru Bilinen 5 Yanlış SEO Tekniği

Zaman değişiyor, SEO tekniği de. Biz insanlar, zaman içerisinde değişiyoruz ama sadece bununla kalmıyoruz. Aynı zamanda yaptıklarımızı, zaman geçtikçe kendimizle birlikte değiştirmeye çalışıyoruz. 

Google ve diğer tüm arama motorlarının tüm çabaları değişen bu alışkanlıkların etrafında şekilleniyor. Bu kadar büyük sistemlerin olduğu yerde durağanlık içerisinde durmasını elbette kimse kabul edemez.

İnsanlar internet ile ilk tanıştıkları yıllarda arama motorları bugüne oranla çok daha basit yapıdaydı. Arama motorlarının algoritmaları kolaylıkla seçilebiliyor ve biraz maddi gücü olan kişiler istedikleri siteyi istedikleri kelimede zirveye oturtabiliyordu. Her şeyin bir sonu olduğu gibi bu işin de elbette bir sonu vardı.

Sona eren ve blog yazarları arasında hala doğru olduğuna inanılan 5 yanlış SEO tekniği;

  1. Anahtar Kelime Sık Kullanılmalı

Bu inanış bir zamanlar gerçekten işe yarıyordu. Sırf bu yüzden blog yazarlarının büyük bir kısmı birkaç cümlede bir anahtar kelimeyi kullanmaya çalışıyordu. Google ve diğer arama motorlarının böyle bir sistem uygulamasındaki amaç anahtar kelime ile istediğini arayan kullanıcıya doğru içeriği sunmaktı. 

Peki, başarılı oldu mu derseniz elbette olmadı. Kısa süre içerisinde birçok kişi anahtar kelimeyi en büyük silahı olarak kullandı ve oldukça iyi sıralamalar elde etti. Bu nedenle Google artık anahtar kelime çöplüğü haline getirilen sitelere değer vermiyor.

  1. Link İnşasına Gerek Yoktur

Link inşası SEO tekniği son birkaç sene içerisinde ortaya çıkan bir şey değildir. Hatta ilk SEO algoritmalarını çözmeye kadar bu işin dayandığını iddia edebilmek mümkündür. Çoğu zaman işe yarayan her şeyi işe yarar kabul ediyorsak eğer bunu da kabul etmemiz gerekiyor. 

Doğru ve kaliteli link inşası meydana getirmek demek bugün günümüzde bile hala Google tarafından bir güvenoyu kazanmak demektir.

  1. Daha Çok Link Daha Çok Sıralama

Daha fazla link ile bir web sitesinin bir yere geldiğini bugüne kadar birçok kişi gördü, bunu gören kişiler aynı zamanda bu sitelerin tarihin tozlu raflarından kendilerine yer aldığını da gördü. Çok fazla linke sahip olmanız demek çok kaliteli bir link inşanız olması demek değildir. Önemli olan daima güvenilir sitelerden ve içeriğiniz ile alakalı sitelerden link çıkışı edinmektir.

  1. SEO İçin Sosyal Medya Gerekli Değildir

Bundan birkaç yıl öncesine kadar belki bunu bir parça da olsa savunmak mümkün olabilirdi. Bugün geldiğimiz noktada ise sosyal medya sitelerin kalbi, siteler de sosyal medyanın. Yani SEO tekniği uygulanacaksa eğer işin içerisinde öyle veya böyle mutlaka sosyal medya da olacak demektir.

  1. SEO Yapmak İçin Para Yeterlidir

En büyük yanlışlardan birisi de şüphesiz budur. SEO yapmak için yalnızca paranızın olması yeterli değildir. Aynı zamanda birçok kriteri bilmeniz ve Google’ın güncel durumundan da haberdar olmanız gerekmektedir. Yalnızca para ile SEO olsaydı bugün birçok kişi zenginliğine çok daha fazlasını katabilirdi.

 

SEO tekniğine ilişkin doğru bilinen yanlışları sizler için yazdık. Dijital dünyaya dair merak ettiğiniz her şey için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek