Blog

Seo Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO nedir diye sorarsak, kelimenin İngilizce açılımı “Search Engin Optimization”, Türkçe’ye çevirecek olursak Arama Motoru Optimizasyonu diyebiliriz. SEO hakkında bilgi verirken en yeni SEO algoritmalarını sizlerle paylaşırken sıfırdan başlamak ve bilginizin sıfır olduğunu düşünmek en iyisi olacaktır. 

SEO arama motoru algoritmaları içerisinde web sayfalarının üst sıralarda çıkmasını sağlamak üzere hem teorik hem pratik olarak yapılan çalışmalar bütünüdür.

Yeni dönem SEO çalışmalarında ilk hedef siteyi arama motorlarına uyumlu hale getirmektir. Yani web sayfamızda On-Page SEO kriterlerine göre çeşitli revizeler yapmaktır. 

SEO Neden Gereklidir? 

Web sayfalarınızı arama motorlarına bildirmek, üst sıralarda çıkarmak onların istediği kriterlere ayak uydurmak ile mümkündür. Milyarlarca arama hacmi içerisinden trafik sağlamak ancak SEO ile mümkündür.

SEO nedirin cevabı çok yönlü bir çalışma pratiğidir. Uygulamaları uzmanların yapması hem uzun hem kısa vadede sitenin sağlığı açısından başarılı sonuçlar alınırken riskler ise minimize edilmiş olacaktır. 

SEO çalışmalarında organik yöntemler kullanan, sitenin SEO dışı değerlerine göre strateji geliştiren uzmanlar başarılı sonuçlar elde edeceklerdir.

SEO Çalışmasında Neler Yapılır?

Türkiye’de en çok kullanılan ve dünya üzerinde liderliğini koruyan arama motoru Google, web sayfalarının sıralamalarını bazı unsurları dikkate alır. Bu unsurları sağladığınızda sitenizin organik olarak üst sıralara yükselmesini sağlayabilirsiniz. 

Google sıralama kriterleri;

  • Ziyaretçi sayısı, 
  • Edinilmiş backlinkler, 
  • İçerik niteliği,
  • İçerik özgünlüğü, 
  • Sitenin optimizasyonu

Tüm bu girişimler bütünün birer parçalarıdır. Birisine ağırlık verip diğerlerini göz ardı ettiğinizde istediğiniz sıralamaları elde edemeyebilirsiniz. 

SEO ile başarılı sonuçlar almanın temel 2 kuralı özgün içerik üretmek ve organik olmaktır. 

Google algoritmalarında yükselme bu iki temel kavram üzerine kurulurken yapılan inorganik çalışmalar olumsuz sonuçlar doğururlar. Kimi zaman çalışmalardan verim alamazken kimi zaman mevcut değerlerinizi de kaybedebilirsiniz.

Bugün sizler için SEO nedir sorusunu cevaplamaya çalıştık. SEO ve dijital dünyayla ilgili çok daha fazlası için diğer içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek