Blog

Semrush ve Avantajları Nedir?

Semrush ve avantajları nedir sorusunu dijitalde ve web sitesinde yükselmek isteyenlerin sıkça sorduğu bir soru. Semrush arama motorlarında kelime analizi yapmaya yarayan bir programdır.

Dijitalin gelişmesiyle beraber pazarlamada başarılı olabilmek ve metinlerde SEO odaklı olmak için bazı anahtar kelimeler bulunuyor. Bu anahtar kelimeler hakkında içerik üreteceğimiz ya da Google’da öne çıkarmak istediğimiz konuyu kullanıcıların nasıl arattıklarıdır. 

Semrush kullanarak rakiplerinizin istediğiniz konuyu nasıl ürettiklerini, anahtar kelimelerin zoruluğunu, sizin dışınızda aynı konu hakkında çalışmış sitelerin yazdıklarını ve web’de bununla alakalı ne kadar içerik olduğunu bulabilirsiniz. 

Google ve diğer arama motorlarında sıralamada yükselmek için kullanılan Semrush’ta web sitenizdeki tüm hareketleri ayrıntılı görebilirsiniz. Bu sayede de web sitenizin eksiklerini, ziyaretçi sayısını, oturumda kalma süresini görüntüleyebilirsiniz. 

Semrush’ın Avantajları Nelerdir?

Yeni açılmış ya da hali hazırda bulunan bir web sitesinin bünyesine trafik çekmesi çok önemli. Bunu yapabilmesi için de web sitenin birçok şeyi tamamlamış olması gerekiyor. Arama motorlarında ön sıralara çıkmak demek daha doğru bir içerik ve daha fazla günlük ziyaret demek. Bunun için de Semrush gelişmiş altyapısıyla kapsamlı veriler sunar.

Backlink, anahtar kelime araştırması, rakip analizi gibi domain analizi gibi analizler yaparak avantajlarınızı ve dezavantajlarını size gösterir.

Unutmayın ki, Semrush sadece bir veri analiz programıdır. Verileri sunduktan sonra yükselmek için sizin harekete geçmeniz gerekiyor. 

İstediğiniz ülkeye göre de araştırma yaparak doğru hedef kitlelere ulaşmanız daha kolay.

Semrush Hangi Alanlarda Kullanılır?

 • SEO ve SEM
 • Google Ads
 • Sosyal Medya 
 • Pazarlama
 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
 • Kampanya Yönetimi
 • Rakip Analizi
 • Rekabet Payı 

Tüm bu alanlarda detaylı bilgilendirme yapıp analizleri sunan Semrush tutarlı verileriyle en çok kullanılan ve en başarılı analiz programlarından biri. 

Semrush Ücretli mi?

Yüksek kalitede bir program olmasından dolayı Semrush ücretli. Semrush kullanıcılarına 3 ayrı plan sunuyor. Kullanım sıklığına ve beklediğiniz performansa göre Pro, Guru ve Business planlarından yararlanabilirsiniz. 7 günlük ücretsiz planla da programı test edip daha sonra planları satın alabilirsiniz. 

Semrush Benzeri Programlar

Analizde işinize yarayabilecek pek çok analiz programı bulunuyor.

Semrush gibi bazı analiz programları listedeki gibidir; 

 1. Moz Analytics

 2. Searchmetrics

 3. SEO Monitor

 4. Majestic

 5. Ahrefs

Hemen hemen benzer kullanım alanları olan bu programlar Semrush’a alternatif olsa da Semrush en iyi olmak için sürekli kendini geliştiriyor ve yeniliyor. 
Sizin için Semrush ve avantajları hakkında araştırma yaptık ve yazımıza ekledik. Bunun gibi daha birçok içerik için blog sayfamıza göz atmayı unutmayın. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek