Blog

Google Analytics Nedir?

Google Analytics web sitenizi geliştirmek için kullanabileceğiniz web araçlarından biridir. Oldukça gelişmiş olan araçla siteniz hakkında çok kapsamlı veriler elde edebilirsiniz. Sitenizle ilgili birçok konuda analiz yapabilirsiniz. Bu analizler sayesinde de web sitenizi geliştirebilirsiniz. 

Bu programla web sitenizdeki tüm hareketlilikten haberdar olabilirsiniz. Web sitenizdeki tüm trafiği verileyebileceğiniz bu araç size detaylı bir filtreleme sunar. Sitenizdeki trafiği yaş, cinsiyet, konum, ilgi alanları olarak ayırır. Bu durumda ziyaretçilerinizin kimler olduğunu görebilirsiniz. 

Siteye daha fazla trafik çekmek için kullanabileceğiniz Google Analytics ile sadece yaş ve cinsiyet dağılımını gözlemleyebilmek dışında yeni kullanıcıları, oturumları, kullanıcı başına düşen oturum sayısını, sayfa görüntülemeleri, sayfa oturum süresi, hemen çıkma oranlarını da inceleyebilirsiniz. 

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların kullandıkları dil, yaşadıkları ülke, kullandıkları tarayıcı sitede harcanılan süre gibi verilere de erişerek siteniz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 

  • Google Analytics’in Gözlemlediği Trafik Kaynakları

Bu araç belli başlı konulardaki hareketlilikleri kullanıcılar için veri haline getirir. Bu yüzden bu verileri yorumlayıp adım atmak web sitesini geliştirmek isteyenlere düşüyor. 

  1. Doğrudan: Tarayıcılara internet sitesinin adı yazılarak aratılması 
  2. E-posta: E-posta ile atılan pazarlama kampanyalarından gelen ziyaretçiler
  3. Organik arama: Arama motoru sonuçlarıyla internet sitenize ulaşan ziyaretçiler
  4. Ücretli arama: Verilen reklamlar yoluyla sitenize gelen kullanıcılar
  5. Yönlendirme: Backlink yönlendirmesiyle sayfanıza gelenler
  6. Sosyal: Sosyal medyada ücretli olarak yayınladığınız reklamlar aracılığıyla sitenize uğrayan ziyaretçiler
  7. Diğer: Diğer yollarla sitenize gelenler
  • Google Analytics Ücretli Mi?

Google Analytics kullanmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ücretsiz olarak rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz bu programı herkes kullanabilir. 

  • Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Bu programı kullanmayı bilmeyenler yine Google’ın hazırladığı çevrimiçi kurslarla detaylı şekilde öğrenebilir. Ücretsiz olarak katılabileceğiniz bu kursla tüm detayları öğrenip kendi sitenizin analizlerini yapabilirsiniz. 

Google Analytics hakkında sorulan soruları sizin için bu yazımızda cevapladık. Daha fazla içeriğimize göz atmak için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek