Blog

E-Ticaret Yapanların Dikkat Etmesi Gerekenler

E-ticaretin yükselişi koronavirüsün pandemik bir boyut almasıyla hızlandı. Eğitim ve ticaret gibi alanlara büyük boyutlarda etki eden Koronavirüs, geleneksel birçok faaliyeti dijitale taşıdı.

Bu yazımızda sizlere e-ticaretin yükselişi ve kargo süreçlerinde yaşanan büyük kayıplar ve sahtekarlıklar hakkında bilgi vereceğiz. Özellikle online olarak satış yapan firmaların kargo süreçlerinde dikkat etmesi gereken bazı noktalardan bahsedeceğiz.

E- Ticaret Nasıl Yükseldi?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan spor salonları, berberler, kafe ve eğlence mekanlarının yanı sıra pastane, fırın gibi dükkanlar içinde hizmet sınırlamaları getirilmişti. Getirilen bu uygulamalarla küçük işletmeler olumsuz etkilense de online hizmeti veren işletmelerin yoğunluğu oldukça arttı.

Kısacası bu noktada Koronavirüs salgının e-ticaret yapan firmalar için hizmetlerini doğru bir şekilde yönettikleri takdirde gelirlerini artırmaya yönelik bir fırsat oldu. Online ticaret ile beraber bu yönde hizmet veren firmaların gelirlerinde de büyük artışlar gözlendi. 

Siz de daha fazla gelir elde etmek için online ticaret yapabilir ve online ticaretin gücüyle firmanızı da yükselişe geçirebilirsiniz. 

E- Ticaret Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Gerek Trendyol, Hepsiburada veya N11 gibi marketplace’lerde satış yapan firmalar olsun gerekse kendi web sitelerinden satış yapan firmalar olsun, yoğunlaşan e-ticaret aktivitelerinde dikkat etmeleri gereken temel noktalar bulunuyor. Bu takip ve dikkat gerektiren noktaların başında kargo süreçleri geliyor.

Belirttiğim üzere online ticaretin yükselişiyle beraber online ticaret sektörüne hizmet veren firmalar da yükseliyor. Bilindiği üzere birçok marketplace web sitesi kendi lojistik firmasını kurarak veya özel lojistik şirketleriyle anlaşmalar yaparak kargo sürecini daha güvenilir bir yapıya büründürmeye çalıştı: 

  • HepsiJet, 
  • Trendyol Express, 
  • Kitapyurdu Kargo, 
  • Kolay Gelsin gibi bazı isimler bu listenin başında yer alıyor. 

Peki, bu girişim gerçekten işe yaradı mı? Çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre; bu kargo firmalarında yaşanan kayıp kargo vakaları oldukça artış göstermiş durumda. 

Konuyla ilgili yetkili yöneticilerden aldığımız bilgiler ışığında Türkiye çapında faaliyet gösteren bir lojistik firmasının bu yılki kayıp kargo sayısı 6000 paketi buluyor. Bu adet maalesef gözardı edilemeyecek bir miktar olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra kırılan veya iade sürecinde hasar alan paketlere hiç değinmiyoruz.

İşte e-ticaret sürecinde kâr ediyorum derken acaba attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değiyor mu sorusunu aklınıza  getiren bir tablo. Bunun önüne maalesef online satış yapan bir firma olarak geçemezsiniz. 

Bu ancak, kargo firmalarının operasyonel süreçlerini kendi içlerinde iyileştirmesi sonucu düzeltebilecekleri bir durum. Fakat, kargo firmalarıyla yaptığınız anlaşmaları gözden geçirerek tazmin maddelerini bir daha dikkatli okumanızda  fayda olduğuna inanıyoruz. En azından hasar gören veya kaybolan paketlerinizin hakkını arayabilirsiniz.

E- Ticarette Kargo Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticaret sürecinizi yönetirken kargo aşamasında sizin kontrol edip düzeltebileceğiniz bir başka husus ise kargo paketlerinizin desileri… İstanbul’un farklı bölgelerinde depoları bulunan ve farklı web sitelerinde satış yapan mağazalarla yaptığımız görüşmeler doğrultusunda ciddi bir suistimal iddasıyla karşılaştık. 

Bazı kargo firmaları gönderileri yoğun olan ve iç denetiminin pek de sıkı olmadığı göndericileri fark ettiklerinde paket desilerinde haksız kazanç elde edecek şekilde oynama yapabiliyor. 

Günde ortalama 60 ile 120 paket kargo gönderimiyle e- ticaret yapan bir esnaftan edindiğimiz iddia; bir yıl boyunca yaptıkları ortalama 1 veya 3 desi aralığındaki gönderilere 10 ile 20 desi aralığında birimler girilerek fiyatların yükseltildiği yönündedir. 

Bir yıl sonunda durumu fark ettiklerinde kargo firmasından alabildikleri tek şey acemi bir şube çalışanı sebebiyle böyle bir mağduriyet yaşadıklarına dair bir özür olmuştur. 

Düzenli kargo gönderimi yapıyorsanız tam da bu sebeple gönderi raporlarınızı detaylı inceleyerek paket deslileriniz ile kargo firmalarının sisteme kaydettiği desileri karşılaştırmayı aksatmayın.

E-ticaret yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususları sizler için yaptık. Dijitale dair merak ettiğiniz her şey için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek