Blog

E-Ticaret SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

E-ticaret SEO çalışmaları oldukça önemlidir. Arama motorlarından ve Türkiye şartları için özellikle Google’dan gelecek her ziyaretçi potansiyel birer müşteridir. Sitenizi Google algoritmalarına uygun hale getirip, iyi bir SEO stratejisi ile trafiğinizi artırabilirsiniz.

Bu siteler için optimizasyon esnasında en çok yapılan hatalardan biri detayların göz önüne alınmamasıdır. Dünyaca ünlü dedektif Sherlock Holmes “Suç detayda gizlidir” ifadesiyle birçok başarısızlığın üstesinden gelmiştir. Eğer detayları kaçırırsanız sonuçları iyileştirmek her zaman daha zor olacaktır.

E-Ticaret SEO Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Site içi ve dışı optimizasyon yaparken ufak klavye dokunuşları sitenizi üst sıralara taşıyabilir. Bunu sağlamanın sırrı ise Google botları ve siteye gelen ziyaretçiler gibi düşünmekten geçiyor. E-ticaret SEO çalışmaları yapmanın en zor yanı ise burada ortaya çıkıyor.

  • Anahtar Kelimeleri Bulmak

Üst sıralara çıkarmanız gereken bir ya da birkaç anahtar kelime değildir. Sitede çalışması gereken onlarca, yüzlerce hatta binlerce anahtar kelime olabilir. Tek bir sayfa için değil tabii. Her sayfanın ayrı birer anahtar kelimesi vardır. SEO uzmanı ise arama trafiğini artırmak için tüm sayfalara optimizasyon yapar.

  • Site İçi Optimizasyon

E-ticaret ve SEO çalışmasında, site içi optimizasyon yapmak dış SEO tekniklerinden daha önemlidir. Ticaret yaparken başarılı olmanın ilk şartı elinizdeki ürünün kaliteli olmasıdır. Ürünü en iyi şekilde sunmanızı isteyen Google ziyaretçiyi düşünmenizi ister.

Anahtar kelimelerinizi içeren her bir sayfa Google için birer üründür. Bu sayfaları ne kadar iyi optimize eder, anlamsal bir yapıya kavuşturursanız verim bu oranda artış gösterir.

  • Spesifik Anahtar Kelime

Sayfaların, ürünlerin sayısı sayılabilir olmadığından e-ticaret SEO çalışmalarında spesifik olabilmek önemlidir. Google “Teknoloji” aramasında ilk sırada çıkardığı bir siteyi “Teknoloji Haberleri” kelimesinde ilk sırada çıkarmayabilir. Aynı durum “Güncel Teknoloji Haberleri” gibi aramanın tüm türevleri için geçerlidir.

Ana sayfanızda Google optimizasyonunu tam anlamıyla yaptınız ve anahtar kelimenizde ilk sırada çıktınız. Anahtar kelimemiz “Kitap” olsun. Kitap yazınca ilk sırada çıkıyorsunuz ama herhangi bir kitap ismi yazınca siteniz arama sonuçlarında yer almıyor.

Büyük bir sıkıntı olacaktır çünkü her kitap alışverişi yapan kitap yazıp gelecek diye bir kaide yok. Alacağı kitabın ismini yazabilir, ucuz kitap al yazabilir, online kitap alışverişi yazabilir. Bu ve buna benzer türevlerin hepsini bir bütün olarak düşünüp ayrı ayrı irdelemek gerekir.

Hepsinin ayrı bir ilgiye gereksinimi vardır. Her kelimeyi kendi özünde değerlendirmek sayfaları bu bağlamda optimize edip, anlamlandırmak gerekir.

  • Sitede Kalma Süresi Analizi

E-ticaret SEO çalışmalarında en önemli istatistiklerden biri ziyaretçilerin sitede kalma süreleridir. Sadece bu analiz ile sitenizde değiştirmeniz gereken yüzlerce kriter olabilir.

Arama motorundan gelen bir ziyaretçi sayfada istediğini bulamazsa geri tuşunu kullanarak arama motoruna döner. Bu giriş çıkış sayfalarını tespit etmek için Google Analytcs aracını kullanabilirsiniz. 

  • Kullanım Kolaylığı

Google botları gibi düşünmek ve siteyi ziyayaretçilerin en rahat şekilde kullanabileceği hale getirmek, müşteri sayınızı artırmakla doğru orantılıdır. E-ticaret sitelerinde ürün görselleri, title etiketleri, açıklama alanları, kod yapıları vb. fonksiyonların tümü çok önemlidir.

Ürün sayfalarında ekleyeceğiniz bir navigasyon bile arama trafiğini, sitede kalma süresini, sayfa gösterimini tek başına değiştirecektir.

Site içi kullanım kolaylığı doğrudan sayfa açılış hızı ve tasarımla alakalıdır. Tasarımın hangi amaca hizmet ettiğini ve ziyaretçilere nasıl bir içerik deneyimi sağladığını e-ticaret SEO çalışmaları kontrol listemizde ilk sıraya alalım. 

Sayfalar arası nasıl geçiş sağlandığı, ziyaretçilerin nasıl yönlendirildiği, bilgilendirme metinlerinin görünür olduğu, anahtar kelimelerin yeterli sayıda ve doğru yerde yer alması, sayfa içindeki başlıkların önem sırasına uygun olması ve uzunlukları gibi sayfa içi optimizasyonda tasarımın doğrudan etkilediği SEO kriterleri bulunur. Bir tasarım siteyi arama sonuçlarında en üst sıralara çıkarabilirken başka bir tasarım arama trafiğiniz bir anda kesebilir.

 

E-ticaret SEO çalışmalarıyla ilgili bilgileri sizler için derledik. SEO ve dijital dünyaya dair her şey için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek