Blog

NFC Özelliği Nedir?

NFC özelliği nedir? NFC özelliği nasıl çalışır? NFC özelliği olan telefonlar? NFC telefonun neresinde? NFC özelliği nasıl kullanılır?  NFC nedir. ne işe yarar? NFC ile neler yapılabilir? Sorularını cevaplayacağız. Son zamanlarda özellikle hayatımıza giren NFC özelliği, çok pratik ve çok basit. 

Bu pratikliği, ‘’Nasıl ya?’’ sorusunu ister istemez sorduruyor. Telefonunuza; banka kartınızı, kimliğinizi, toplu taşıma kartınızı yaklaştırıyorsunuz ve saniyeler içinde kartınızı görüyor, para çekiliyor veya işleminiz onaylanıyor. Peki NFC özelliği nedir? Nasıl çalışıyor bu NFC?

NFC kelime anlamı ile “Near Field Communication”, Türkçesiyle “Yakın Alan İletişimi” demektir. Yakın alan iletişimi, telefonunuza kartınızı, kimliğinizi ve benzerini yaklaştırıp işlemi gerçekleştirdiğinizi düşününce gayet açık bir tanım. 

Radyo frekansı tanımlama(FRID) teknolojisi ile geliştirilmiştir. Yalnızca kısa mesafede kullanılan güvenli bir kablosuz bağlantı teknolojidir. Karşılıklı bir işlem olup, iki cihazın arasındaki bağlantı ve bilgi akışını PİN, şifre gerektirmeksizin kurar. Böylece ‘’NFC özelliği nedir?‘’ sorusunu cevapladık. Şimdi NFC özelliği nasıl kullanılır, ona bakalım!

NFC Özelliği Nasıl Kullanılır?

NFC özelliğini kullanmak oldukça basit ve pratiktir. Şifre veya PİN gibi bir güvenlik adımına ihtiyacınız yoktur. Telefonunuzun NFC özelliğini ayarlarınızdan açarak istediğiniz gibi NFC özelliğini kullanabilirsiniz. Ayarlardan NFC’yi açıp, kullanmak istediğiniz uygulama için izin verdiğiniz sürece kullanabilirsiniz. 

Birçok kart ve benzeri üründe zaten NFC özelliği var, bankanızın uygulamasından bir işlem yapmak isterken yeni kimliğinizi telefonun NFC özelliği açıp telefona birkaç saniye yakın tutmanız yeterli olacaktır. 

NFC Özelliği ile Neler Yapılabilir?

NFC özelliği nedir ve NFC özelliği ile neler yapılabilir? NFC özelliği ile artık birçok işlem yapılabilir.

  • Ödeme yapılabilir
  • Konum bilgisi paylaşılabilir
  • Fotoğraf ve benzeri paylaşımı yapılabilir
  • Kimlik ve benzeri NFC tanıma özelliği olan belgeler doğrulanabilir
  • NFC etiketlerine bağlanılabilir
  • Bluetooth cihazlarına bağlanılabilir
  • Belge gönderilip alınabilir

Kısacası alışveriş, kimlik doğrulama, bilgi ve veri paylaşımı kısa sürede ve kolayca yapılabilir.

Telefonumda NFC Özelliği Var mı?

Son zamanlarda çıkan neredeyse her Android telefonda NFC özelliği mevcut. Telefonunuzun kontrol panelinde NFC bölümünü kontrol edebilirsiniz fakat orada gözükmüyorsa bu telefonunuzda NFC yok demek değil. Telefonunuzun ayarlar kısmına gidin kablosuz ağlara veya bağlantılar>diğer bağlantılardan kontrol edebilirsiniz. NFC özelliği kısmı görüyorsanız NFC özelliğini kullanabilirsiniz. 

Bu yazımızda ‘’NFC özelliği nedir? NFC özelliği nerelerde kullanılır?’’ gibi soruları cevapladık. Benzer içerikler için diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın, görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek