Blog

İş Kurmak İsteyenler İçin İnternetten İş Fikirleri

İnternetten iş fikirleri teknolojinin gelişmesiyle  günlük hayatımızın bir parçası. Kullanıcılar interneti ağlarının gelişmeye başladığı ilk zamanlarda genelde sosyal medya platformlarında keyifli vakit geçirmek için kullanırken güncel duruma baktığımızda birçok amaçla kullanılıyor. 

Özellikle 2019 yılında dünyayı sarsan ve birçok ekonomik dengeyi değiştiren covid19 virüsü insanların sadece internet ortamında sosalleşebilmesine sebep oldu. Özellikle Türkiye’de online alışveriş popülerleşti ve insanlar temel ihtiyaçlarını dahi internet üzerinden sipariş ederek karşılamaya başladılar.

Bugün sizlere için internetten iş fikirleri hakkında bir derleme yaptık:

Ürün Satışı Yapmak

Satışını yapmak istediğiniz bir ürünü tedarik edebilir, gerekli araştırmaları yaptıktan sonra size en uygun platformda satış yapabilirsiniz. Veya hâlihazırda bir mağazanız var ise oradaki ürünlerin satışını online platformlarda da gerçekleştirerek daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Bu noktada sizi bir adım ileriye taşıyacak unsur hedef kitlenizin ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılayacak bir ürün bulabilmek.

Blog Yazmak 

İnsanlar çeşitli sebeplerle blog yazsa da gelir elde etmek için de blog yazmak mümkün.

Öncelikle blog oluşturmalısınız. 4 adımda nasıl blog oluşturulur sizin için sıraladık:

  • Web hosttan hosting satın almalısınız.
  • Alan adı kaydetmeniz gerekiyor.
  • Platform seçimi yapmalısınız.
  • Blog yazmaya başlayabilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi Kurmak

Covid19 internetin bir çağ atlamasına sebep olurken internet üzerinden yapılan işler önem kazandı ve popülerleşti. Bu anlamda internetten para kazanmak ve kendilerine gelir elde etmek isteyen insanlar bu alemin geniş imkanlarından yararlanmak istiyor.

İnternet üzerinden ürün ve hizmet satın almaya e-ticaret deniliyor. Günümüzde internet üzerinden para kazanmak için oldukça popülerdir. 

E-ticaret sitesi kurmak için;

  • Web hostinge
  • Alan adına
  • Mağazanız için ürünlere ihtiyacınız olacak. 

Satış Ortaklığı

Bir diğer adıyla Affiliate Marketing, bir ürünün reklamını/tanıtımını yapmaktır. Tavsiyeleriniz üzerine ürün satın alınırsa alacağınız komisyon üzerinden gelir elde edebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken satış ortaklığı ve daha sonra sizin tanıtımınızla ürün satın alan kullanıcılar oranında gelir elde etmek.

Özellikle sosyal medyada yüksek takipçili hesaplar bu yöntemle yüksek gelirler elde ediyor.

Grafik Tasarım 

Grafik tasarım yapabiliyorsanız tasarıma ihtiyaç duyan kullanıcılarla iletişim kurabileceğiniz pek çok site mevcut. Bu yolla yaptığınız tasarım başına gelir elde edebilirsiniz. Bu gibi sitelerde binlerce tasarım kullanıcılarla buluşuyor. İnternetten iş fikirleri arasında freelance olarak çalışabileceğiniz bu sektör yaptığınız işler doğrultusunda oldukça iyi gelir sağlayabiliyor. 

Sosyal Medya Yönetimi 

İşletme sahipleri sosyal medyanın önemli olduğunu bilir ancak genelde bunun için zaman ayırmazlar. Eğer bir işletmenin sosyal medya hesaplarını yönetirseniz ve güzel içerikler ortaya çıkarsa tahmin ettiğinizden daha fazla para kazanabilirsiniz.

Online Ders Verme

Sizin yapabildiğiniz ve insanların genelinin yapamadığı bazı alanlar güzel gelirler elde etmenize imkan sağlayabilir. Bunları internet ortamında yapmak sizin tercihinize kalmış. Uzmanlık alanınıza göre ders verebileceğiniz belli başlı platformlar da mevcut. 

Bugün 7 tane listelediğimiz internetten iş fikirleri daha da çoğaltılabilir veya sizin yaratıcılığınıza bağlı olarak henüz denenmemiş bir fikirle bir alanda öncü olabilirsiniz. 

İnternetin varlığı ve gücü görmezden gelinemeyecek bir gerçek. İlerleyen yıllarda daha da gelişeceği ve şu an tahmin edemeyeceğimiz noktalara ulaşacağını varsaydığımızda bu sektöre ayak uydurabiliyor olmak herkes için kârlı bir adım olacaktır.

İnternet kullanımının yaygınlaşmasına dikkat çektiğimizde, bir araştırmadaki verilere göre Türkiye’de internet kullanım oranlarına aşağıda yer verdik:

  • 2016 yılında Türkiye’de internet kullanımı %61,2 oranındayken 
  • 2019 yılında %75,3’e çıkmış
  • 2021 yılında ise %79’a yükselmiştir.

Ayrıca yapılan bir diğer araştırmaya göre Türkiye’de internet erişimi olan evler 2016 yılında %76,3’ken 2021 yılında %92 oranına ulaşmıştır. 

Aslında internetin kullanım oranlarına baktığımızda dijital platformların ilerleyen yıllarda daha fazla iş alanı yaratacağını tahmin etmek mümkün. Bu sebeple şimdiden bu dünyaya adım atabileceğiniz 7 internetten iş fikrini sizin için derledik.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek