Blog

Yapay Zekâ Sanatı: Dall-E

Dall-E gibi bir algoritma insan sanatını geçebilir mi? Teknoloji o kadar gelişti ki artık yetenek gerektiren işlerde bile etkili sonuçlar çıkarabiliyor. Yapay zekâ gitgide gelişiyor ve insan eli değmişçesine bize dünyada eşi benzeri olmayan sanat eserleri sunuyor. Tek yapmanız gereken komut vermek. 

Dall-E Nedir?

Yapay zekâ araştırma şirketi OpenAı tarafından yaratılan bu algoritma sayesinde dünyada daha önce üretilmemiş görsellere anında ulaşabiliyorsunuz. Yazılan yazıyı görsele döken bu yapay zekâ programı sayesinde sanatın kapıları farklı pencerelere açıldı. 

Ünlü ressam Salvador Dali’nin isminden ve Wall-E robotundan ilham alınarak geliştirilen Dall-E’nin arama kısmına görselinizde neyi nasıl istediğinizi girerek saniyeler içerisinde ulaşabilirsiniz.

 Teknolojinin gün geçtikçe ilerlemesiyle sanat alanında da insan becerisini aratmayacak bu algoritma sayesinde zamandan ve emekten tasarruf edilebilecek, kopyası bulunmayan eserler üretilebileceksiniz. 

Dall-E Nasıl  Çalışıyor?

Görselinizde ‘Kırmızı saçlı kız uzayda bisiklet sürüyor, yağlı boya tablosu’ istiyorsanız aynı anlama gelen ingilizce bir arama yaptığınızda program size aramanızla eşleşen 4 farklı görsel üretecektir. 

Yağlı boya tablosu olmasını istediğiniz için algoritma resime fırça darbeleri ekliyor. Sürrealizm, kübizm, hyperrealism, pixel art gibi pek çok akımı görselinize entegre edebilir; yağlı boya, sulu boya, kuru boya, pastel boya gibi daha birçok malzemeyi kullanabilirsiniz. 

Dall-E internetten gelen verilerle öğreniyor. Kullanıcılar bu programı kullandıkça kullanıcı algoritması daha başarılı sonuçlar vermeye başlıyor çünkü ne tarz görseller sevdiğinizi de öğreniyor.

Bu programla insan eliyle çekilmiş gibi fotoğraflar da yaratabilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde algoritma kelimelerinizin karşılıklarını internet üzerinden araştırıyor ve resminize özel kendisi yeniden tasarlıyor. Eğer görselinizde Ayasofya Camiini kullanmak isterseniz algoritma caminin renklerini, minarelerini, kubbesini öğrenecek ve görselde baştan aşağı tasarlayacak. 

Henüz emekleme aşamasındaki bu algoritma insan yaratma konusunda henüz çok başarılı değil. 5 Ocak 2021 itibarıyla kullanıcıya açılmış olmasından dolayı program henüz çok yeni. İlerleyen gelişmelerle çok daha başarılı sonuçlar elde edilebilecek. 

Riskleri Var Mı?

Dall-E kimimizi çok etkilese ve heyecanlandırsa da kimimizi endişelendiriyor. Özellikle tasarım bölümlerinde çalışanlar için bu tarz yapay zekâ programları bir tehdit oluşturuyor. İllüstrasyon çalışmalarını başarılı şekilde kullanan programla markalar kendi içerik tasarımlarını oluşturabilir. 

Aynı zamanda sosyal medyaya bu algoritmalar sayesinde gerçek olup olmadığı belirsiz görüntüler sızabilir. Madalyonun iki yüzünün de olduğunu unutmamak ve teknolojiyi faydalı amaçlar için kullanmak gerekiyor. 

Sanat artık çok daha kolay. Her ne kadar zihninizden geçenlerin aynısı olmasa da kullandığınız kelimeleri olması gerektiği gibi görsele yerleştiren bu uygulama sayesinde ne boya ne de tuvale gerek duymadan PDF görüntüsü olarak saniyeler içinde kendi sanatınızı oluşturabilirsiniz. 

Bu yazımızda sanat ve teknoloji arasındaki sınırları incelten uygulama Dall-E hakkında bilgilendirme yaptık. Bunun gibi daha birçok bilgilendirme için blog sitemizi ziyaret edin.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek