Blog

Markalar Neden Sosyal Medyada Olmalı?

Sosyal medyanın gücünü hemen hemen hepimiz biliyoruz. Günümüzde çoğu kişinin sosyal medya hesabı bulunuyor. Bilgi alışverişi, eğlence, haberleşme gibi amaçlarla kullandığımız sosyal medyada markalar da bulunuyor. 

Artık hepimiz birine ulaşacağımız zaman sosyal medyadan ulaşıyoruz. Markalar için sosyal medyada var olmak gerçek dünyadaki varlıklarını tanıtmaktır. Sosyal medya hesapları sayesinde tanınırlık önemli derecede artıyor sunuyor. Bu yazımızda sizler için markaların sosyal medyada olma sebeplerini araştırdık. 

1. Hedef Kitle 

Sosyal medya markalara nokta atışı hedef kitle sunar. Yaş, cinsiyet, konum ve zevkler gibi verileri elinde tutan sosyal medya platformları markaların reklamlarını hedef kitle kullanıcılarına sunar. 

Bu sayede markalar doğru hedef kitleye ulaşır. Doğru kitleye ulaşan bir reklam başarı olasılığı yüksek bir reklamdır. Diğer reklam türlerine göre tasarruflu olmasından dolayı her marka sosyal medya reklamlarına önem verir. 

Reklamda sosyal medyaya daha fazla ağırlık verilmesinin sebeplerinden bir diğeri de raporlanabiliyor olmasıdır. Bir dergideki reklamı kaç kişinin görüp itibar ettiği net olarak  ölçülemezken sosyal medyada kaç kişinin reklamla etkileşime girdiği ölçülebiliyor. Sosyal medya hesabı sayesinde markalar ürünlerini ve hizmetlerini pazarlıyor. 

2. Marka İmajı

Her markanın kendi stili ve karakteri vardır. Kimi marka kurumsal ve resmiyken kimi marka enerjik ve samimidir. Müşterilere marka imajını aktarmak için sosyal medya çok önemlidir. Marka kendi tarzınını sosyal medya paylaşımlarıyla yansıtır.

Markayı araştıranlar hakkındakilere Google veya sosyal medya üzerinden kolayca erişebilmelidir. Marka hakkında Google ve platformlarda kolay şekilde bilgi edinilmemesi olumsuz bir imaj çizer. 

3. Hızlı İletişim 

Medya sayesinde en güncel bilgilere anında ulaşabiliyoruz. Hesaplar bize en yeni önerileri, şikayetleri ve soruları ulaştırıyor. Marka ve müşteri arasındaki köprü olan sosyal medya hesabı ile en yeni şikayetlerden haberdar olunabiliyor. 

Çözüme ulaşmayan şikayetler kar topu etkisi göstererek bir kriz hâline gelebilir. Bu yüzden markalar medyada haklarında yapılan şikayet ve önerileri yakından takip edip sorun yaşayan müşterilerle anında iletişim kurarak sorunu çözmeye odaklanmalı. Bu yüzden markalar sorunları çözmek için sosyal medya üzerinden de takiplerini yapıp bire bir olarak kullanıcılara ulaşıyor. 

Şikayetler olduğu gibi beğeniler de anında ulaşır. Gönderilerin beğenilmesi, olumlu yorum yapılması, başkalarıyla paylaşılması buna örnektir. Beğenilen içeriklerin paylaşılması benzer hedef kitlenin de içeriği beğenmesi ve paylaşmasına olanak sağlayarak markanın daha fazla kişiye erişmesini sağlar. 

4. İşletme Hesabı  

İşletme hesabı, işletme yönetenler için çok büyük bir avantajdır. İşletme hesabı sayesinde günlük, haftalık ve aylık analizlere erişmeye yarıyor. Günde kaç kişi profilinizi görüntülemiş, etkileşim oranı nedir, etkileşime giren kitlenin yaşı, cinsiyeti, konumu gibi veriler işletme sahipleriyle paylaşılarak belirli bir strateji oluşturmada yardımcı oluyor. 

Medya ve iletişim stratejisinin başarılı olup olmadığı işletme hesabındaki verileri analiz ederek anlaşılabilir.

Sosyal medya hesabı herkese açık olursa etkileşim daha fazla olacağı için işletme hesabındaki veriler de daha fazla olacaktır. Yani markanın daha çok kullanıcıya kendini tanıtması demektir. İşletme hesabı sayesinde ilk maddede sunduğumuz hedef kitle analizi yapılabilir. 

Bu yazımızda markaların neden sosyal platformlarda yer alması gerektiğini açıkladık. Bunun gibi daha pek çok içerik için Dijital Bilgiler blog sitemize göz atabilirsiniz. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek