Blog

Site İçi Linkleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Site içi linklemeyi anlatacağımız bu yazıda amaç anahtar kelimede organik bir şekilde yükselmeyi sağlamak. Bu yöntemi dahili bir link alma şekli olarak görebiliriz. Diğer sitelerden değil, kendi sitemizden kendimize link alıyoruz. Site dışı linkleme, farklı domain ve ip adreslerinden link alma işlemidir.

İnternet sitelerine gelen trafik çoğunluk olarak arama motorları tarafından gönderilmektedir. Anahtar kelimelerde yükselmek ve trafik yönetiminde başarılı sonuçlar elde etmek için site içi ve site dışı linkleme yapmak şarttır. Site içi yapmak site yönetimi sizde olduğu için uzun vadeli ve kalıcı linkler almanızı sağlayacaktır.

Site İçi Linkleme Nasıl Yapılır?

Site içi linklemede dikkat isteyen noktalar var. Site içinde link ağı kuruyorsunuz ve bu döngüyü bir denklem gibi ele almanız gerekir. 

Denklemde iki bilinmeyen vardır;

  1.  Anahtar Kelimeler ve Türevleri
  2.  Anahtar Kelimelerin Önem Sırası

Etkili bir link inşa ağı kurmak isteyenler anahtar kelime analizini çok iyi yapmalılar. Tüm SEO çalışmalarınızda kullanacağınız bu malzemeyi iyi toplayın yoksa yarı yolda kalırsınız. Kelimelerinizi belirledikten sonra denklemde terimleri yerine oturtun. 

Daha basite indirgemek gerekirse;

Anahtar kelimeniz var ve bu kelimeyle anlamsal bağı olan kelimeleri çıkardınız. Elinizde bir kelime varken şimdi bu sayı 4-5 katına çıktı diyelim. Bu oran araştırmanıza ve kelimeye göre değişir. Yazı içerisinde bu kelimelerden linkleme yapacaksınız. 

Yazının en üst kısmında anahtar kelimenizden yahut yazı başlığından link verebilirsiniz. Sonra yazı içerisine makaledeki toplam kelime sayısında “100 kelimede 1” olacak şekilde linkleme yapın. Kelimeleriniz birbirlerine anlamsal olarak yakın olsun.

Site içi linklemede dikkat edilmesi gereken başka noktalar da var:

  • Doğallık

Sitelerimizin belirli alanlarına anahtar kelime yerleştirmemiz Google sıralamalarında yükselmemizi sağlar. Haydi o zaman linklemeye başlayalım diyerek sitenize saldırmayın, hor kullanmayın. 

Unutmayın ki SEO çalışmasında en çok önem verdiğimiz konulardan biri “doğallık” yani Google güveni kazanmak için çalışmalarınızın doğal olduğunu hissettirmek zorundayız.

Site içi linklemenin en sık kullanıldığı yerlerden biri içerik alanında başlığın hemen altındaki paragrafta anahtar kelimelerden yazının kendisine verilen linklerdir. Bu yazının başında görebileceğiniz link örneği linklemeye güzel bir örnektir. 

Dikkat etmeniz gereken detay linkleme yaparken doğallık sınırlarını aşıp Google güvenini kaybetmemek. Yazı içlerine yapılan linklemelerde sadece anahtar kelimelerinize odaklanmayın. Anahtar kelimelerinizin türevlerini de linkleyin. Hatta anahtar kelimelerle beraber aynı oranda diğer ikinci, üçüncü kelimeleri linklemeye gayret edin.

  • Teknikler

Anahtar kelime seçiminde dikkat etmeniz gereken bir başka noktaysa LSI tekniğidir. Yukarıda vurguladığım, türevi olmayan anahtar kelimeler, ne kadar kullanılırsa kullanılsın başarılı sonuçlar vermeyecektir. 

LSI tekniği ile kelimelerinizin en verimli türevlerini bulun ve çalışmaları bu kelimelerle beraber yürütün.

Linkleme yaparken kullanacağınız birçok teknik vardır. Bu tekniklerden birisi “Breadcrumb” özelliğidir. Bu teknik aktif olarak bu sayfanın footer kısmının hemen üstünde yer almaktadır. Bu teknik sayfalarınız arasında hiyerarşiyi belirlemenizi ve kullanıcıların daha rahat gezinmesini sağlar.

SEO ve site içi linkleme ile ilgili bazı bilgileri sizler için derledik. Sitenizi üst sıralara çıkarmak için SEO ile ilgili daha çok bilgiye diğer içeriklerimizden ulaşabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek