Blog

Sosyal Medyada İçerik Optimizasyonu

Sosyal medya içerik optimizasyonunda gizli ve ince detaylar saklıdır. Şirketler bir sosyal medya stratejisi yürütürken birçok farklı zorluklarla karşılaşırlar. Yapılan araştırmalara göre geliştiricilerin en çok zorlandıkları konular; pazarlama odaklı süreçler için içerik oluşturamamak ve bu işleme zaman bulamamak.

Optimizasyonda İçeriğin Önemi

Sunmuş olduğunuz içerik zaman israfına neden oluyorsa büyük bir dezavantajın eşiğindesiniz. Verimlilik ilkesine, beklenmedik sorunlarla karşılaşmamak için dikkat edelim. Sağladığımız içeriği sunarken zamana bölelim. İçeriği kısa sürede israf etmemize hacet yok. İçerik optimizasyonu yaparak üretkenliğinizi süreç içinde koruyabilirsiniz.

İçerik Optimizasyonunda Püf Noktalar

Sosyal medyayı ölçün, araştırın. Zamanı değerlendirmek ve minimum riskle kullanmak için istatistikleri inceleyin. Cumartesi Facebook’ta paylaşım yapılacak en güzel gündür. Sıkı bir Twitter kullanıcısı iseniz tweetlerinizi saat dilimlerine bölüp paylaşın. Sosyal ağların tümünde kullanıcıların en aktif olduğu zamanlar akşam saatleridir. İçeriklerinizi e-posta listelerine abone etmeyin, kullanıcılarınız size abone olsun. 

Türkiye’de internet kullanıcıları her gün 2 saat 57 dakikasını sosyal medyada harcıyor. 

İçerik optimizasyonunu etkili hale getirmek için içeriklerinizi takip edin, güncelleyin ve soru niteliğindeki yorumlara cevap verin. Paylaşımlarınız birbirini takip etsin. Her yazı olmasa da bazıları zincir olarak yazılabilir (yazı dizisi gibi). İçerikleriniz gündemden çok uzak olmamalıdır.

İçerik Düzenleyici Araçlar

Bazı araçlar kullanarak içeriklerinizi görseller, linkler, metinler vb. tüm unsurlarıyla beraber organize edebilirsiniz. 

Kullanabileceğiniz araçlar;

  • Scoop.it  
  • Storify 
  • Pearltrees

Sosyal Medya İçerik Yönetim Araçları

Sosyal medya hesaplarınız için zaman yönetimi ve bütünlük sağlayabileceğiniz araçlar da mevcut. Odak noktalar zaman ve üretim. Zaman tasarrufu sağlamak istiyorsanız bu araçlar size yardımcı olacaktır. İçeriklerinizi tüm sosyal medyada hızlı bir şekilde paylaşmak ve yönetimini sağlamak bu araçlarla daha kolay. 

 

Kullanabileceğiniz araçlar;

  • HootSuite 
  • TweetDeck 
  • Seesmic

Sosyal ağların başı çektiği mecrada dikkatleri üzerine çeken binlerce marka, milyonlarca insan mevcut. İçerik konusunda üretken ve yaratıcı olmak bu süreçte yakalanan başarının en büyük sebebi. Gerek SEO danışmanları gerek blogcular bilir ki içerikte yaşanan deneyim bir hayli önemlidir. 

İçerik optimizasyonuna dair bazı bilgileri sizler için derledik. Dijital dünyaya dair daha çok bilgi için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek